

Earth and Sky
Jest to próba przełożenia języka natury, w tym wypadku zjawisk zachodzących na niebie oraz ziemi widocznej z większej odległości.
Obraz z pozoru abstrakcyjny charakteryzuje się wielością interpretacji.
W twórczości Michała Czuby przeplatają się ze sobą i wzajemnie dopełniają na jednej płaszczyźnie dwa sposoby opowiadania: werystyczny i abstrakcyjny. Łącząc dwie nieprzystające do siebie konwencje, balansując na krawędzi abstrakcji i figuratywnych skojarzeń, artysta w swoich malarskich kompozycjach wskazuje nowe, ciekawe kierunki poszukiwań twórczych. Jego malarstwo charakteryzuje się wyabstrahowaniem formy, jednakże zachowało w pewnym stopniu ilustracyjny charakter przedstawień.
Sztuka bowiem wytycza jedynie potencjalny kierunek oglądu rzeczywistości. Konrad Fiedler pisze, że „Dzieło w swej infrastrukturze nie musi być odbiciem rzeczywistości widzianej (…). Infrastruktura może być produktem eksperymentu, mającego na celu skonstruowanie przedstawienia danej rzeczy niezależnie od jej widzenia. (…) Obrazy Giotta (…) lub Moneta nie pokazują, w jaki sposób (…) widzieli świat, ale informują o tym, w jaki sposób można daną rzecz postrzegać”.